SaaS-PaaS-IaaS

SaaS، PaaS و IaaS: چه تفاوتی دارند و از کدام باید استفاده شود؟

🕓 زمان مطالعه: 5 دقیقه

SaaS ،PaaS و IaaS سه اصطلاح رایجی هستند که انواع مختلفی از محاسبات مبتنی بر سرویس را توصیف می کنند. شرکت‌ها به‌جای خرید مستقیم دارایی‌های فیزیکی مانند تجهیزات سخت‌افزاری و مجوزهای نرم‌افزاری، منابع آی تی را از ارائه‌دهندگان ابری خارجی تامین می‌ کنند.

مدل as-a-service (به عنوان یک سرویس) کارایی را به حداکثر می‌رساند، بنابراین می‌تواند اقتصادی‌تر از جایگزین‌های سنتی باشد. سازمان‌ها فقط برای آنچه استفاده می‌کنند، پرداخت می‌کنند و توزیع و پیش‌ بینی هزینه‌ها را آسان‌ تر می‌کنند. منابع جدید را می توان هر زمان که نیاز بود تهیه کرد و رشد سریع را در پاسخ به نیازهای جدید کسب و کار امکان پذیر می کند.

در حالی که SaaS ،PaaS و IaaS همگی این مزایا را به اشتراک می‌گذارند، هر کدام موارد استفاده و گروه‌های کاربر متفاوتی را هدف قرار می‌دهند. در این مقاله، ما به این خواهیم پرداخت که چگونه این سه پیشنهاد در استک تکنولوژی شما جای می‌گیرند و چه زمانی باید یکی را بر دیگری ترجیح دهید.

 

SaaS: نرم افزار به عنوان سرویس

SaaS مخفف Software-as-a-Service است. SaaS در بین این سه اصطلاح از همه بیشتر استفاده می شود. SaaS به نرم افزار کاملی اطلاق می شود که می توان در ازای پرداخت هزینه اشتراک مکرر، از آن استفاده کرد. محصولات SaaS معمولاً در فضای ابری میزبانی می شوند و از طریق یک مرورگر وب یا دستگاه موبایل قابل دسترسی هستند. این مفهوم همچنین می‌تواند به نرم‌افزار دسکتاپ که لایسنس مشابهی دارند، اشاره داشته باشد – مانند پرداخت هزینه برنامه‌های مایکروسافت آفیس از طریق پلن مایکروسافت 365.

برخی از اپلیکیشن های محبوب SaaS عبارتند از Slack برای پیام رسانی، GitHub برای میزبانی کد و Stripe برای صورتحساب پرداخت. هر یک از اینها یک پلتفرم آماده برای استفاده در اختیار شما قرار می دهد که مشکل خاصی را برای شما حل می کند.

راهکارهای SaaS معمولاً به طور مداوم ارائه می‌شوند، بنابراین در طول عمر خود بهبود می‌یابند. در زمان اشتراک، ویژگی‌ها و پچ های امنیتی جدید بدون نیاز به اقدام از سوی کاربر نهایی، به صورت منظم در اختیار قرار می گیرند.

اکثر ارائه دهندگان SaaS چندین پلن پرداخت مختلف را ارائه می دهند که به شما امکان می دهد ترکیبی از ویژگی های مورد نیاز خود را انتخاب کنید. پشتیبانی از کاربران بیشتر، فضای ذخیره‌سازی بالاتر و ماژول‌های افزودنی را می‌توان در صورتی که نیاز بود خریداری کرد، به جای پرداخت هزینه برای همه چیز از قبل.

 

PaaS: پلتفرم به عنوان سرویس

PaaS مخفف Platform-as-a-Service است. برخلاف SaaS، سرویس های PaaS کاربران نهایی نرم افزار را هدف قرار نمی دهند. آنها ابزارهایی هستند که تیم های توسعه برای ساخت، استقرار و نگهداری اپلیکیشن ها از آنها استفاده می کنند.

راهکار‌های PaaS، پیچیدگی تدارک و مدیریت زیرساخت‌ها را از بین می‌برند. توسعه دهندگان قبلا با کانفیگ سیستم عامل، نصب محیط اجرای زبان برنامه نویسی خود و کانفیگ وظایف مدیریتی مانند پشتیبان گیری و مانیتورینگ، سرورها را به صورت دستی تنظیم می کردند.

سرویس های PaaS مانند Heroku و Firebase این وظایف را برای شما انجام می دهند. آنها یک محیط آماده را فراهم می کنند که به شما امکان می دهد هر بار که تغییرات را انجام می دهید، کد را به طور خودکار اجرا کنید. ارائه‌دهنده PaaS، زبان‌های سورس در پروژه شما را شناسایی می‌کند، زمان اجرای مناسبی را تخصیص می دهد و سرویس شما را در اینترنت در دسترس قرار می‌دهد.

استفاده از PaaS می تواند باعث صرفه جویی قابل توجهی در زمان و هزینه برای تیم های پر مشغله DevOps شود. استقرار را سریع و آسان کرده، مقیاس‌پذیری داخلی را ایجاد و معمولا مدیریت آنها نسبت به زیرساخت ‌های خود-میزبان آسان ‌تر است. اکثر پلتفرم‌ های PaaS دارای یک کنترل پنل گرافیکی هستند که به شما امکان می‌دهد اپ های مستقر شده را مانیتور کرده و تغییرات مشکل‌ ساز را به عقب برگردانید.

 

IaaS: زیرساخت به عنوان سرویس

IaaS مخفف Infrastructure-as-a-Service است. IaaS یک مدل محاسبات ابری است که دسترسی تقاضا-محور به توان محاسباتی، ذخیره سازی و شبکه را ارائه می دهد. سرورهای مجازی رایج‌ترین شکل IaaS هستند، اما شبکه ‌های خصوصی، لود بالانسرها و سیستم‌ های ذخیره‌سازی نیز می‌توانند تحت این عنوان قرار بگیرند. همه ارائه دهندگان بزرگ ابر مانند AWS ،Azure ،Google Cloud و DigitalOcean با هدف ارائه راهکارهای IaaS تاسیس شدند.

منابع فراهم شده توسط یک ارائه دهنده IaaS معمولاً به صورت یکی از دو مدل مقابل ارائه می شوند: میزبانی مشترک یا اختصاصی. میزبانی مشترک به این معنی است که چندین منبع محاسباتی مجازی متعلق به چندین مشتری توسط سخت افزار فیزیکی یکسانی پشتیبانی می شوند. این مقرون به صرفه تر است، اما اگر “همسایگان شلوغ” داشته باشید، می تواند به عملکرد آسیب برساند. میزبانی اختصاصی به شما امکان استفاده انحصاری از یک دارایی فیزیکی خاص را می دهد. این کار شبیه به قرار دادن سرور خود در دیتاسنتر ارائه دهنده ابری است.

زیرساخت به عنوان سرویس هزینه ها را کاهش داده و انعطاف پذیری بیشتری را نسبت به سرورهای محلی سنتی ارائه می دهد. شما آزاد هستید که منابع خود را برای برآوردن تقاضاهای متغیر مشتری و عرضه محصول جدید افزایش یا کاهش دهید. شما کنترل سرورهای مجازی را که تدارک می بینید در دست دارید، بنابراین می توانید سیستم عامل را انتخاب کنید، پکیج های مورد نیاز خود را نصب کنید و تنظیمات را برای حداکثر کارایی و قابلیت اطمینان تنظیم کنید.

 

SaaS یا PaaS یا IaaS: کدام را باید استفاده کنید؟

SaaS، PaaS و IaaS هر یک جنبه منحصر به فرد محاسبات ابری را در نظر می گیرند. اگر به دنبال نرم افزار جدیدی برای کمک به راه اندازی کسب و کار خود هستید، پلتفرم نرم افزار به عنوان سرویس (SaaS) چیزی است که باید به دنبال آن باشید. محصولاتی که با استفاده از این اصطلاح به بازار عرضه می‌شوند، راهکار‌های آماده‌ای هستند که می‌توانید به طور مداوم لایسنس آنها را تمدید کنید.

PaaS و IaaS گزینه های فنی تری هستند که هدف آنها توسعه دهندگان و تیم های مهندسی است. این راهکارها به شما امکان می دهند محصولات SaaS خود را بسازید و تحویل دهید. تفاوت آنها در سطح کنترلی است که در اختیار شما قرار می دهند.

PaaS به شما امکان می دهد زیرساخت خود را برون سپاری کنید تا بتوانید روی عملکرد اپلیکیشن خود تمرکز کنید. این راهکارها به طور خودکار کد شما را می سازند و آن را در یک محیطی که به درستی پیکربندی شده مستقر می کنند. آنها می توانند به شما کمک کنند تا محصولات جدید را سریعتر به بازار بیاورید و در عین حال بار نگهداری از پلتفرم را در طول زمان کاهش دهید. با این حال، رویکردهای PaaS می توانند در درازمدت محدود کننده باشند زیرا شما با ویژگی های پلتفرمی که انتخاب می کنید محبوس شده اید.

IaaS کنترل کامل منابع محاسباتی را در اختیار شما قرار می دهد. شما می‌توانید ضمن بهره‌مندی از گزینه ‌های مقیاس‌ پذیری سرویس های ابری، اجزا زیرساخت خود را تدارک و مدیریت کنید. این کار مساوی با یک بار نگهداری بزرگتر است زیرا شما مسئول پیکربندی و نگهداری همه سیستم ها هستید، مانند اینکه یک ماشین فیزیکی در محل شما قرار دارد.

PaaS معمولاً بهترین انتخاب برای شرکت‌هایی است که راهکار‌های ساده SaaS را تولید می‌کنند که در آن انتشار سریع کد ها اولویت اصلی است. IaaS برای سازمان هایی که در حال حاضر ابزارهای خود را مدیریت می کنند و خواهان بیشترین میزان کنترل بر محیط خود هستند، مناسب تر است.

خلاصه

SaaS ،PaaS و IaaS اشکال مختلفی از محاسبات ابری هستند که به شما امکان می‌دهند منابع را بر اساس سرویس‌های دوره ای خریداری کنید. این اغلب انعطاف‌پذیرتر و مقرون به صرفه‌تر از خرید تجهیزات یا صدور لایسنس برای آنها است.

این سه مدل در مقابل یکدیگر نیستند. کسب‌ و کارها می‌توانند از همه آنها در کنار یکدیگر استفاده کنند: سرورهای اختصاصی می‌توانند بر روی پلتفرم IaaS میزبانی شوند و استقرار اپلیکیشن ها ممکن است یک راهکار PaaS را هدف قرار دهند، در حالی که وظایف اداری مانند حقوق و دستمزد، مدیریت پروژه و منابع انسانی با استفاده از محصولات شخص ثالث SaaS انجام می‌شود.

درک حوزه های تمرکز مربوط به SaaS، PaaS و IaaS به شما کمک می کند تا تکنولوژی بهینه را برای هر سناریوی جدید انتخاب کنید. ترکیب و تطبیق می تواند موثرترین رویکرد تدارکات باشد که به شما امکان می دهد از مزایای هر سه با کمترین مشکل بهره مند شوید. در حالی که IaaS و PaaS به ارائه راهکارهای نرم افزاری کمک می کنند، SaaS چیزی است که سازمان ها می توانند هم مصرف و هم تولید کنند.

دیدگاه ها بسته شده اند.