هک توان سی پی یو

ویروس توان چیست و چگونه می تواند کامپیوتر شما را از بین ببرد؟

🕓 زمان مطالعه: 2 دقیقه

مفهوم کلیدی


یک ویروس توان، بار زیادی را روی یک پردازنده (CPU یا GPU) قرار می دهد تا گرمایی ایجاد کند که به طور بالقوه می تواند به دستگاه آسیب برساند. این ویروس ممکن است به کد مخرب اشاره داشته باشد اما معمولاً به عنوان نامی برای نرم افزار تست استرس نیز استفاده می شود.


انواع مختلفی از ویروس‌های کامپیوتری وجود دارد، اما یک ویروس قدرتمند می‌تواند به‌ویژه مخرب باشد. از قضا، این نوع کد در طراحی سخت افزار و تست انعطاف پذیری نیز کاربرد معتبری دارد.

ویروس توان چیست؟

«ویروس توان» قطعه‌ای از کد کامپیوتری است که CPU یا GPU را مجبور می‌کند تا با حداکثر اتلاف انرژی کار کند. این مقدار زیادی انرژی حرارتی تولید می کند، با این هدف که باعث شود پردازنده در دمایی زیاد یا بالاتر از درجه توان طراحی حرارتی (TDP) کار کند.

TDP در طراحی تراشه برای تعیین سطح گرمایی که سیستم خنک‌ کننده باید قادر به تحمل آن در هنگام بارگذاری باشد، استفاده می‌شود. گاهی اوقات به عنوان نقطه طراحی حرارتی یا پارامتر طراحی حرارتی نامیده می شود. انتظار می رود یک CPU با رتبه TDP 80 وات، 80 وات انرژی به عنوان گرما تحت بار تولید کند. بسیاری از کاربران خارج از عملیات بسیار فشرده، جایی که ویروس‌های قدرتمند وارد می‌شوند، هرگز به مقدار TDP رتبه‌بندی شده نخواهند رسید.

ویروس‌های قدرت به‌عنوان «نشان‌های استرس» (مانند معیار) یا تست‌های استرس نیز شناخته می‌شوند، به جز اینکه به جای اندازه‌گیری عملکرد، توانایی پردازشگر در مدیریت استرس را اندازه‌گیری می‌کنند. این ها به طور گسترده به عنوان نوعی آزمایش شکنجه برای پردازنده ها توسط طراحان سخت افزار، مطبوعات و اورکلاکرها استفاده می شود.

Tom’s Hardware یک راهنمای عالی برای تست استرس CPU ها و کامپیوترهای شخصی است که نرم افزاری را به عنوان یک ویروس توان واجد شرایط فراهم می کند. این ابزارها به شما به عنوان کاربر این امکان را می‌ دهند که کنترل را در اختیار داشته و در هر زمان متوقف کنید، در حالی که یک ویروس توان که توسط کد مخرب ایجاد می‌شود، دکمه «خاموش» ندارد.

ویروس توان می تواند دستگاه شما را بپزد

هدف نهایی یک ویروس توان، تولید انرژی حرارتی کافی برای تحت فشار قرار دادن جدی سیستم است. در یک دوره طولانی، این رود منجر به تولید مقدار زیادی گرما می شود که می تواند باعث آسیب دائمی به سخت افزارهایی مانند CPU، GPU یا مادربرد شود.

هرچه راه‌ کار خنک‌ کننده مؤثرتر باشد، انتظار می‌ رود که کامپیوتر در شرایط آلودگی با ویروس توان به مدت طولانی ‌تری کار کند. حتی اگر حرارت خروجی برای آسیب رساندن به CPU یا GPU کافی نباشد، مقدار گرمای تولید شده می تواند در کیس به گردش درآید و منجر به مشکلاتی در سایر اجزا شود.

این تنها یکی از دلایلی است که جریان هوای خوب در داخل کیس برای محافظت از هر جزء در کامپیوتر شما بسیار مهم است.

اگر نگران هستید یک آنتی ویروس اجرا کنید

در حالی که کاربران مک به طور کلی نیازی به نگرانی در مورد آنتی ویروس ندارند، کاربران ویندوز باید نحوه بررسی وجود کدهای مخرب را برای ایمن ماندن بدانند.

در مورد تست استرس کامپیوتر شما؟ اکنون، اورکلاک ساده تر و ایمن تر از همیشه است و بسیاری GPU و CPU خود را اورکلاک می کنند. شما نباید نگران تست استرس با دستگاه خود به عنوان یک کاربر خانگی باشید، مگر اینکه خطرات آن را کاملاً درک کنید.

دیدگاه ها بسته شده اند.