امنیت وای فای عمومی

استفاده از وای فای عمومی چه تهدیداتی را میتواند به همراه داشته باشد

🕓 زمان مطالعه: 3 دقیقه

وای فای عمومی که مدت هاست به یک امر عادی تبدیل شده است، نه تنها برای کاربران فردی بلکه برای مشاغل نیز ایجاد تهدید می کند. با ظهور شیوه دورکاری، مردم اکنون می توانند تقریباً از هر کجا کار کنند: یک کافه نزدیک به خانه، یک هتل در یک شهر دیگر یا حتی در حالی که منتظر هواپیما در فرودگاه هستند. حال بیایید خطرات اتصال به Wi-Fi عمومی، هم برای شما و هم برای مشاغل را بررسی کنیم.

به گفته مشاور فوربس، اکثر مردم (56٪) به شبکه های Wi-Fi عمومی که نیازی به رمز عبور ندارند متصل می شوند. این راحتی، بهایی دارد و بسیاری از آن غافلند که مهاجمان می توانند جزئیات کارت، رمز عبور و سایر اطلاعات حساس را سرقت کنند.

حملات Man-in-the-Middle (MITM)

این شیوه یکی از رایج ترین تهدیدات در وای فای عمومی است. در یک حمله MITM، هکر مخفیانه بین ارتباط دو طرف قرار گرفته و آن را تغییر می دهد. کاربر فکر میکند که مستقیماً با یک وب سایت، سرور ایمیل یا کاربر دیگری در ارتباط است، اما هکر در حال انتقال اطلاعات است و داده های حساس را در این فرآیند ضبط می کند.

استراق سمع

شبکه‌های Wi-Fi عمومی، به ‌ویژه شبکه‌های بدون رمزگذاری (مانند WPA2)، به هکرها این امکان را می‌دهند که به داده‌هایی که از طریق شبکه منتقل می‌شوند، گوش کنند. ابزارهایی مانند آنالیزور بسته می توانند ترافیک رمزگذاری نشده را گرفته و استخراج اطلاعات حساس را برای هکرها آسان می کند.

هات اسپات جعلی

یک هکر، یک شبکه Wi-Fi جعلی را راه‌اندازی می‌کند، اغلب با نامی شبیه به یک شبکه اصلی (مثلاً «CoffeeShopFreeWiFi» به جای «CoffeeShop_WiFi»). کاربران ناآگاه به این هات اسپات تقلبی متصل می شوند که هکر را قادر می سازد تمام ترافیک را زیر نظر داشته باشد و هر گونه داده حساس منتقل شده را به دست بیاورد.

شبکه های هانی پات: شبیه به هات اسپات های جعلی، این ها شبکه های مخربی هستند که برای فریب دادن کاربران راه اندازی شده اند. پس از اتصال، هکر می تواند بدافزار را مستقر کند یا سعی کند از آسیب پذیری ها در دستگاه کاربر سوء استفاده کند.

اسپوفینگ

در یک حمله اسپوفینگ، هکر هویت دستگاه دیگری را در شبکه جعل می کند و ترافیک را از طریق دستگاه خود هدایت می کند. این کار به آنها اجازه می دهد تا داده ها را گرفته و دستکاری کنند.

ربودن سشن

در اینجا، مهاجم یک سشن بین مشتری و سرور را می رباید (به عنوان مثال، یک سشن ورود به سیستم در یک وب سایت). این کار می تواند به آنها امکان دسترسی غیرمجاز به اکانت ها یا سرویس ها را بدهد.

توزیع بدافزار

Wi-Fi عمومی می تواند به عنوان رسانه ای برای توزیع بدافزار استفاده شود. به عنوان مثال، بدافزار را می توان در به روز رسانی نرم افزار یا دانلودها تزریق شود. هنگامی که دستگاه کاربر آلوده می شود، بدافزار می تواند اطلاعات را بدزدد، بر فعالیت کاربر نظارت کند یا دستگاه را جزئی از یک بات نت کند.

فیشینگ صفحه لاگین

برخی از شبکه های Wi-Fi عمومی، کاربران را قبل از اعطای دسترسی، به صفحه لاگین یا شرایط پذیرش هدایت می کنند. هکرها می توانند این صفحات را برای گرفتن اعتبار ورود یا سایر اطلاعات شخصی تکرار کنند.

امنیت وای فای عوممی

چگونه از سیستم خود در شبکه های عمومی محافظت کنیم

اقدامات حفاظتی در برابر تهدیدات وای فای عمومی

برای محافظت در برابر این تهدیدات هنگام استفاده از Wi-Fi عمومی:

صاحبان هات اسپات

از فیلتر وب برای هات اسپات Wi-Fi استفاده کنید. شما نه تنها از مهمانان خود در برابر بدافزارها و منابع مضر محافظت خواهید کرد، بلکه وفاداری مشتریان را نیز افزایش خواهید داد. والدین با دانستن اینکه این کافه یا کتابخانه یک اینترنت امن ارائه می دهد، می توانند دستگاه ها را بدون نگرانی از قرار گرفتن در معرض محتوای نامناسب به فرزندان خود تحویل دهند. همچنین استفاده از سرویس فیلتر DNS به شما امکان می دهد تا اطلاعات و آمار ناشناس ارزشمندی را در مورد ترجیحات کاربران خود جمع آوری کنید، که می تواند در کمپین های بازاریابی مورد استفاده قرار گیرد.

کاربران وای فای عمومی

سرویس فیلتر DNS مانند SafeDNS را پیاده سازی کنید. یک کلاینت رومینگ روی دستگاه‌ها نصب کنید و دسته بندی‌های امنیت سایبری را برای بلاک کردن وب‌سایت‌های مخرب انتخاب کنید.

  • از دسترسی به سایت ها یا سرویس های حساس مانند پلتفرم های بانکی خودداری کنید.
  • تنظیمات اشتراک گذاری را در دستگاه خود خاموش کنید.
  • برای جلوگیری از اتصال مجدد خودکار، پس از قطع ارتباط، همیشه فراموش کردن شبکه را بزنید.
  • از وب سایت هایی که از پروتکل HTTPS استفاده میکنند، استفاده کنید و مطمئن شوید که SSL/TLS هنگام انتقال داده های حساس استفاده می شود.

به طور خلاصه، با اینکه که Wi-Fi عمومی باعث راحتی می شود اما بسیار مهم است که از آسیب پذیری های آن آگاه باشید و اقدامات احتیاطی لازم را برای اطمینان از امنیت داده ها انجام دهید.

دیدگاه ها بسته شده اند.