سینگل ساین آن - SSO

Single Sign-On چیست؟

🕓 زمان مطالعه: 4 دقیقه

Single Sign-On (SSO) یک سرویس احراز هویت است که به کاربر اجازه می دهد با یک بار استفاده از اطلاعات لاگین – مثلا نام کاربری و رمز عبور – بتواند به چندین اپلیکیشن دسترسی داشته باشد.

افراد، شرکت ها و سازمان های کوچک و متوسط می توانند از SSO برای سهولت مدیریت اطلاعات اکانت متعدد استفاده کنند.

SSO به کاربران این امکان را می دهد تا بتوانند به چندین اپلیکیشن لاگین کنند، بدون اینکه نیاز به یادآوری پسورد برای هر کدام داشته باشند.

سینگل ساین-آن

سینگل ساین-آن چگونه کار میکند؟

SSO چگونه کار می کند؟

SSO یک تمهید مدیریت هویت متحد است. استفاده از چنین سیستمی گاهی فدراسیون هویت نامیده می شود. Open Autorization (OAuth) فریم ورکی است که امکان استفاده از اطلاعات اکانت کاربر توسط سرویس های شخص ثالث مانند فیسبوک را بدون افشای پسورد کاربر فراهم می کند.OAuth به عنوان یک واسطه از طرف کاربر نهایی عمل کرده و یک توکن دسترسی در اختیار سرویس قرار می دهد که اجازه می دهد اطلاعات خاصی از اکانت به اشتراک گذاشته شود. هنگامی که یک کاربر تلاش می کند به یک اپلیکیشن از ارائه دهنده خدمات دسترسی پیدا کند، ارائه دهنده خدمات درخواستی را برای احراز هویت به ارائه دهنده هویت ارسال می کند. سپس ارائه دهنده خدمات، احراز هویت را تأیید کرده و کاربر وارد می شود.

در یک وب سرویس SSO پایه، یک ماژول ایجینت در سرور اپلیکیشن، اطلاعات احراز هویت خاص را برای یک کاربر از یک پالیسی سرور اختصاصی SSO دریافت کرده و کاربر را از طریق یک بانک کاربر، مانند LDAP، احراز هویت می‌کند. این سرویس، کاربر نهایی را برای تمام اپلیکیشن هایی که مجوزشان به کاربر داده شده است، احراز هویت می‌کند و درخواست‌های پسورد بعدی برای اپلیکیشن ‌های دیگر در همان جلسه را حذف می‌کند.

انواع تنظیمات SSO

برخی از سرویس های SSO از پروتکل هایی مانند Kerberos یاSAML استفاده می کنند.

 • در یک راه اندازی مبتنی بر Kerberosپس از ارائه اطلاعات اکانت توسط کاربر، یک تیکت TGT صادر می شود. TGT تیکت های سرویس را برای سایر اپلیکیشن هایی که کاربر می‌خواهد به آنها دسترسی داشته باشد فرا می خواند، بدون اینکه از کاربر بخواهد اطلاعات اکانت را دوباره وارد کند.
 • SAML یک استاندارد زبان نشانه گذاری توسعه پذیر است که تبادل اطلاعات احراز هویت کاربر و مجوز را در دامنه های امن تسهیل می کند. سرویس‌های SSO مبتنی بر SAML ارتباطات بین کاربر، ارائه‌دهنده هویت – که فهرست کاربر را نگه داری می کند – و ارائه‌دهنده خدمات را شامل می شود.
 • SSO مبتنی بر کارت هوشمند از کاربر نهایی می خواهد که برای اولین لاگین از کارتی استفاده کند که اطلاعات اکانت را در خود دارد. پس از استفاده از کارت، کاربر مجبور نیست نام کاربری یا پسورد را دوباره وارد کند. کارت‌های هوشمند SSO گواهی‌ها و یا پسوردها را در خود ذخیره می‌کنند.

خطرات امنیتی SSO

اگرچه SSO برای کاربران یک راحتی محسوب می شود، اما خطراتی را برای امنیت سازمان ایجاد می کند. مهاجمی که کنترل اطلاعات SSO کاربر را به دست می‌آورد، به هر اپلیکیشنی که کاربر اجازه دسترسی به آن را دارد، دسترسی پیدا می‌کند و میزان آسیب احتمالی را افزایش می‌دهد.

به منظور جلوگیری از دسترسی مخرب،SSO باید با ناظر هویت لینک شود. همچنین برای بهبود امنیت، سازمان ها می توانند از احراز هویت دو-مرحله ای (2FA) یا احراز هویت چند-عاملی در کنار SSO استفاده کنند.

 SSOاجتماعی

گوگل، لینکدین، اپل، توییتر و فیسبوک خدمات محبوب SSO را ارائه می دهند که به کاربران نهایی امکان می دهد با اطلاعات احراز هویت رسانه های اجتماعی خود به اپلیکیشن های شخص ثالث لاگین کنند. اگرچه SSO اجتماعی یک راحتی برای کاربران محسوب می شوند اما می توانند خطرات امنیتی ایجاد کنند زیرا یک نقطه خرابی واحد ایجاد می کنند که می توانند توسط مهاجمان مورد سوء استفاده قرار گیرند.

بسیاری از متخصصان امنیتی به کاربران نهایی توصیه می‌کنند از استفاده از سرویس‌های SSO اجتماعی خودداری کنند زیرا وقتی مهاجمان کنترل اطلاعاتSSO کاربر را به دست می‌آورند، می‌توانند به سایر اپلیکیشن‌هایی که از اطلاعات یکسانی استفاده می‌کنند دسترسی داشته باشند.

SSO سازمانی

نرم افزار و سرویس های سازمانی (eSSO)، پسورد منیجرهایی هستند که شامل بخش های کلاینت و سرور می باشند و کاربر را از طریق ارسال مجدد اطلاعات اکانت به اپلیکیشن های مورد نظر لاگین میکنند. این اطلاعات اکانت ها تقریبا همیشه نام کاربری و پسورد هستند. این اپلیکیشن ها برای کار با سیستم eSSO نیازی به تغییر ندارند.

مزایای SSO چیست

از مزایای SSO می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاربران باید پسورد و نام کاربری کمتری را برای هر اپلیکیشن به خاطر بسپارند و مدیریت کنند.
 • فرآیند ثبت نام و استفاده از اپلیکیشن ها ساده شده است – نیازی به وارد کردن مجدد پسورد نیست.
 • حملات فیشینگ کاهش می یابد.
 • تیم های پشتیبانی آی تی شکایت یا مشکل کمتری در رابطه با پسورد دریافت خواهند کرد.

معایب SSO چیست

 • سطوح خاصی از امنیت را که ممکن است هر اپلیکیشن برای لاگین به آن نیاز داشته باشد در اختیار قرار نمی دهد.
 • اگر دسترسی از بین برود، کاربران از تمام سیستم های متصل بهSSO خارج می شوند.
 • اگر کاربران غیرمجاز دسترسی پیدا کنند، می توانند به بیش از یک اپلیکیشن دسترسی داشته باشند.

فروشندگان SSO

فروشندگان مختلفی محصولات، خدمات و ویژگی های SSO را ارائه می دهند. فروشندگان SSO شامل موارد زیر هستند:

 • Rippling به کاربران امکان می دهد از چندین دستگاه وارد اپلیکیشن های ابری شوند.
 • Avatier Identity Anywhere SSO برای پلتفرم های مبتنی بر کانتینر داکر است.
 • OneLogin by One Identity یک پلتفرم مدیریت دسترسی و هویت ابری است که از SSO پشتیبانی می کند.
 • Okta ابزاری با قابلیت SSO است. Okta همچنین از 2FA پشتیبانی می کند و در عمدتا توسط سازمان ها استفاده می شود.

دیدگاه ها بسته شده اند.